Zmiany przyniósł rok 1902, kiedy to nowopowstałe Niemieckie Towarzystwo Sztuki i Nauki w Bydgoszczy wchłonęło Towarzystwo Historyczne. Nowa organizacja w 1914 roku postulowała do władz miejskich o utworzenie muzeum miejskiego. Bez skutku. Do tematu powrócono po zakończeniu I wojny światowej. W dniu 8 listopada 1918 roku odbyło się zebranie założycielskie Bydgoskiego Towarzystwa Muzealnego, jednak w obliczu powrotu Bydgoszczy do Polski, rozpoczęto wywożenie zbiorów dawnego Towarzystwa Historycznego do Museum für Volkerkunde w Berlinie. Tym samym kwestia muzeum w Bydgoszczy ponownie upadła.
Pozostałościami zbiorów zajęli się kustosz Biblioteki Miejskiej w Bydgoszczy ks. Jan Klein oraz profesor Akademii Rolniczej w Bydgoszczy Stanisław Łabendziński, którym władze miejskie oficjalnie przekazały zbiory w dniu 2 maja 1922 roku. Wobec przeznaczenia kościoła klarysek na cele sakralne, zbiory przeniesiono do budynku (dzisiaj nieistniejącego) dawnego Banku Wschodniego dla Handlu i Rzemiosła przy ul. Jagiellońskiej 69.
Stan tymczasowości nie trwał długo. Na mocy uchwały Magistratu z dnia 7 lutego 1923 roku, potwierdzonej przez Radę Miejską w dniu 8 marca 1923 roku, dla celów przyszłego muzeum przekazano budynek dawnej Miejskiej Kasy Oszczędności przy ul. Stary Rynek 2.
Utworzenie oraz oficjalne otwarcie Muzeum Miejskiego nastąpiło w dniu 5 sierpnia 1923 roku. Na uroczystości obecny był m. in. ówczesny Minister Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego dr Stanisław Głąbinowski. Tak rozpoczęła się bogata historia Muzeum Miejskiego – obecnie Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy.
Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy zaprasza do "Strefy wolnego czasu" gdzie na regale z książkami odnajdziemy również te poświęcone historii "Wyczóła". Strefa czynna od wt-pt w godz. 10 - 14 przy Europejskim Centrum Pieniądza od strony Wyspy Młyńskiej.
Autor: Dariusz Leśniewski, MOB